reklama
Ulož si exil.sk: medzi svoje obľúbené ako domovskú stránku
perom exiláka  |  život v exile  |  komunita exilákov  |  spravodajstvo  |  o nás
Štvrtého mája - atentát na slovenského kráľa
Štvrtý máj je pamätný dátum všetkých Slovákov. V tento deň v roku 1919 zomrel Milan Rastislav Štefánik. A hoci v tomto roku nie je žiadne okrúhle výročie tejto tragédie, predsa má pre mňa osobné čaro.
reklama

Od roku 1992, kedy som sa osobne zoznámil s vtedy žijúcim generálovým synovcom Pavlom Štefánikom, som v rôznych periodikách opakoval jeho otázky a slová: "Beneš bol úhlavným nepriateľom uja Milana, pretože vedel, že ak sa ujo Milan postaví na zadné, tak za ním bude stáť 800 000 legionárov. Nik nechce pichať do osieho hniezda. Nemám podporu nielen na Pražskom hrade, ale ani u slovenskej politickej reprezentácie (v roku 1992). E. Beneš bol ministrom zahraničných vecí a súčasne minister vnútra. Prezident Masaryk bol súčasne ministrom financií. Mali všetky kľúčové postavenia, a bez týchto dvoch ľudí sa nemohlo nič odohrať. Písal som Halvovi, Čarnogurskému, Mikloškovi, Keltošovej, Dubčekovi, avšak nie všetci mi aj odpísali. A ak, tak iba naivným spôsobom odpovedali pre odpovedanie, ktoré nič nerieši. Trvám na tom, aby pražská vláda predložila protokol o páde. Keď sa to tak vezme, tak za každú ukradnutú hus je protokol, a o tomto nie je žiaden? Pýtala sa matka gen. Štefánika, teda moja stará matka, ešte T. G. Masaryka, aby osobne odpovedal, avšak mlčal, ani na pohrebe nebol. 4. mája 1919 predsa prilietaval francúzsky generál, minister vlády, podpredseda zahraničného výboru, a nik nebol na letisku? To znamená, že nik nechcel byť svedkom. A čoho nechcel byť svedkom? Beneš rozhodol, že to bola tragická smrť, avšak to je omyl. Bolo tam veľa sedliakov idúcich do roboty, takže svedkovia boli. Raz darmo, staré rímske právo hovorí: Volenti not fit iniuria - kto chce, tomu sa krivda nedeje. Talianska vláda predsa prevzala prepravu československého ministra, francúzskeho generála a snúbenca markízy Giulianni Benzoni - príbuznej rodu Savojskovcov - teda talianskych kráľov, predtým aj habešských cisárov. Tým prevzali zodpovednosť. Lietadlo padlo zásahom takým alebo makovým, avšak československá vláda to nemohla nechať len tak. Museli hlásiť do Ríma, že sa niečo stalo. Zomrel francúzsky generál, museli to hlásiť do Paríža, a kde sú tie protokoly? V archívoch T. G. Masaryka. Prečo ich neotvoria, veď od smrti prešlo už 73 rokov (v roku 1992)? Z historikov, či je to Mlynárik, Juríček, Štvrtecký alebo Zuberec, všetci prišli len po 4. máj 1919 po 12. hodinu 5. minútu, dovtedy píšu dosť informovane, ale ďalej nie, prečo?"

Milan Rastislav Štefánik - portrét

Tak sa pýtal oprávnene Pavol Štefánik - synovec nášho slávneho generála, s ktorým som sa stretol v roku 1992, keď už mal vyše osemdesiat rokov. Onedlho aj zomrel. Jeho otázky ma ako novinára stále trápili. Tak som sa snažil nájsť na ne odpovede sám. Utŕžil som za to množstvo posmechu, i vysloveného nepriateľstva od rozličných osobností, novinárov, politikov. Naozaj nik nechcel pichať do osieho hniezda, hoci každý kultúrny národ na svete sa snaží objasniť pravé príčiny úmrtí svojich velikánov. Robia sa výskumy. Exhumácie. A my máme Štefánikove telo priamo na mohyle na Bradle. A v hrobe je uložené aj jeho srdce. Prvá vec by však musela byť vedecky preukázaná pravosť pozostatkov generála. Veď vieme, ako sa stratili neznámo kam aj ostatky Andreja Hlinku. No a potom by sa pomocou vedeckých metód dalo hádam zistiť, čo je pravdy na rôznych chýroch, že náš generál mohol byť aj na zemi ešte živý, ba vraj mohol byť úkladne zavraždený strelou do srdca. Vraj preto je jeho srdce stále v tumbe na mohyle. Čo nám teda bráni pozrieť sa pravde do očí? Aký strach aj dnes, keď žijeme dvanásť rokov v samostatnom štáte?

Po stretnutí s Pavlom Štefánikom mi o rok na to osud doprial spoznať očitého svedka Štefánikovej tragédie. V dome opatrovateľskej služby v Považskej Bystrici v roku 1993 žil Jozef Haronik, ročník 1906, z obce Prosné. Keď mal trinásť rokov, pracoval u pastiera dobytka vo Vrakuni pri Bratislave. V deň, keď prichádzal na Slovensko generál M. R. Štefánik, teda 4. mája 1919, sa zhodou osudových okolností stal Jozef Haronik prvým očitým svedkom nešťastia za Ivánkou pri Dunaji, na mieste, kde dnes stojí pamätná mohyla. O tejto udalosti Jozef Haronik spomínal: "V ten deň som bol pri železničnom moste, čo vedie do Komárna. Zrazu som zbadal lietadlo, ktoré letelo ponad most nad Vrakuňou do Vajnor. Keď už bolo nad Vajnorami, zrazu som si všimol, že lietadlo dymí. Rozbehol som sa za ním. Keď som prišiel k miestu nešťastia, našiel som na ceste ležať nejakého muža v koženej kombinéze. Vtedy som ešte nevedel, že je to Štefánik. Lietadlo horelo asi desať-pätnásť metrov od neho. Ležal na chrbte a bolo jasne vidieť, že dýcha - kombinéza sa pohybovala. Nato sa objavil muž na bicykli, ktorý prišiel smerom od Bratislavy. Mohol mať asi štyridsať rokov. Hneď za ním prišlo čierne auto, z ktorého vystúpili neznámi civili. Zohli sa nad Štefánikom a rozopli mu kombinézu. Pod ňou mal kožené sako a v ňom zlaté hodinky, ktoré odopli a strčili si ich do vrecka. Našli uňho aj doklady, podľa ktorých zistili, koľkí boli v lietadle. Preto hneď vydali rozkaz vojakom, ktorí prišli za nimi, aby našli ďalších troch Štefánikových spolucestujúcich. Jeden ležal v priekope pri ceste neďaleko Štefánika. Okolo hlavy mal bielu šatku so stopami krvi. Bolo zjavné, že je mŕtvy. Druhý ležal tiež mŕtvy v žite. Tretieho nemohli nájsť. Jeden čatár odtrhol tyč z lietadla a prehrabával trosky a tak ho našiel. Všetkých troch naložili do vojenského nákladného auta. Pozostatky muža z lietadla zabalili do plachty. Na Štefánika som videl zblízka, keďže som bol iba dva metre od neho. On jediný žil. Keď mu rozopli kombinézu, nikde nebolo vidieť nijaké stopy krvi. Len jeho jediného naložili do čierneho osobného auta. Mňa na mieste vypočuli a odviedli ma z davu ľudí, ktorý sa tam o chvíľu zišiel. Šiel som späť do Vrakune. Druhého svedka, ktorý prišiel za mnou na bicykli, naložili aj s bicyklom do auta a odviezli do Bratislavy."

Z tejto výpovede Jozefa Haronika vyplynuli dôležité otázky, ktoré on ochotne zodpovedal:

Hovorili ste neskôr, už ako dospelý, o tom, čo ste vtedy videli?
"Nie. Bál som sa to povedať, pretože všade boli Česi, a tí by ma hádam aj zavreli. V roku 1931 som totiž odišiel spolu so Štefanom Budajom, Paľom Ugrošom a Cupákom do Francúzska za prácou. Keď som sa po piatich rokoch vrátil, vstúpil som do komunistickej strany a aj preto som sa bál, že by ma zavreli."

A počas Slovenského štátu?
"Opäť som sa bál, z toho istého dôvodu. Za komunistov sa vtedy považovali väčšinou Česi..."

Na záver rozhovoru na otázku, čo by ešte mohol dodať, Jozef Haronik povedal:
"Prisahám na to, čo som videl. Vyberte si, či mám pravdu ja, alebo niekto, kto má falošnú pravdu."

Toľko dôležité svedectvo Jozefa Haronika. Po jeho zverejnení v roku 1993 som sa dočkal slovných útokov dokonca v tlači, že svoje teórie o možnej Štefánikovej vražde staviam na výpovedi pastierika kráv. Nielen ja som však pochyboval o nešťastnej náhode, ktorou sa vysvetľuje Štefánikova tragédia. Mnohí leteckí odborníci mi potvrdili, že výsostné znaky zo zeme nebolo vidieť, ako tvrdila antipropaganda s tvrdením, že si vojaci poplietli výsostné znaky Talianska s maďarskými a preto sa v Bratislave 4. mája 1919 na Štefánikove lietadlo strieľalo. To, či ide o nepriateľske lietadlo, sa zisťovalo podľa jeho tvaru vo vzduchu a Maďari nemali dvojmotorové a dvojtrupové lietadlo, akým bol stroj Caproni, ktorým priletel Štefánik. Vojaci v tom čase vedeli, že je to Caproni a teda, že je to talianske a nie maďarské lietadlo. Dostali však príkaz strieľať.

Osobitné čaro má tento rok 4. máj preto, lebo Matica slovenská vydala významnú knihu podporujúcu moje tvrdenia. Napísal ju Emil Karol Kautský a volá sa Kauza Štefánik - Legendy, fakty a otázniky okolo vzniku Česko - Slovenskej republiky. Pritom autor je austrálsky Slovák a moje doterajšie zistenia publikované na Slovensku nepoznal. A dospel k rovnakým záverom. Pritom mal to šťastie nahliadnuť aj do Masarykových archívov. A našiel v nich veľa udivujúceho. Ešte viac ho prekvapilo to, čo v nich nenašiel - teda protokoly o páde Štefánikovho lietadla. Našiel tam však vlastnou rukou Masaryka napísaný dôležitý záznam, o ktorom sa doteraz vo verejnosti nevie. Našiel ho v Masarykovom archíve v Prahe - Karlíne, v kartóne MA 14-Osoby, fascikel Štefánik, kde sa píše: "Štefánik měl plán, že by po svém návratě z Francie domů se stal vicepresidentem Slovenska." Táto informácia od Kautského dopĺňa informáciu generálovho synovca Pavla Štefánika, podľa ktorého, ak by sa M. R. Štefámik postavil na zadné, tak by za ním stálo 800 000 legionárov v Rusku!

A to bola významná sila, ak si uvedomíme Kautského informácie z obdobia vzniku ČSR, keď bol aktuálny spor medzi franúzskou a talianskou vojenskou misiou nad ochranou novej republiky. Taliansko aj Francúzsko chceli zo vzniku ČSR ťažiť, ako to Kautský dokázal podľa dobových dokumentov a sporili sa o vojenský vplyv. No a Kautský podrobne zdokumentoval aj spor medzi Štefánikom a Benešom tesne pred generálovým návratom na Slovensko. Štefánik chcel dostať svojmu slovu a trval na vojenskej ochrane Talianska novej republiky, hoci bol francúzskym generálom a Francúzi si od ČSR veľa sľubovali vďaka tomu, že vznikla s ich pomocou. A tento spor vtedajších európskych veľmocí, v ktorom Beneš s Masarykom podporovali zväčšovanie francúzskeho vplyvu, chcel Štefánik riešiť po svojom. Ako sám Masaryk priznal, chcel sa vyhlásiť za viceprezidenta. Štefánik koketoval aj s monarchiou. Preto vznikla úvaha, či sa nechcel vyhlásiť za prvého slovenského kráľa, keď sa zasnúbil s markízou Benzoni, ktorá pochádzala z rodu savojských - talianskych kráľov. Preto dôvody na odstránenie Štefánika mohli mať aj mocnosti a ich vplyvné tajné služby.

Ďalšou nespornou výhodou Kautského knihy je, že vyvracia najnovší blud, ktorý o Štefánikovej smrti vypustil do sveta Jozef Husár vo svojej knihe. Kautský vysvetlil, že tzv. čierna skrinka, ktorá sa nedávno našla v podobe zápisníčka, do ktorého účastníci pamätného letu zapisovali svoje vety a pomocou ktorého sa dorozumievali, vznikala v rozličnom čase, než si myslel Husár. Kautský to dokonca technicky zdôvodnil. V zápisníku je totiž veta: "Mali sme pristáť vo Viedni". A spomína sa tam poškodené výškove a smerové kormidlo. Z toho Husár usúdil, že Štefánik letel s poškodeným lietadlom a preto havaroval. Pravdu dokázal Kautský, ktorý zmapoval všetky vyjadrenia svedkov známych z vyšetrovacej komisie generála Čečeka a dokázal pomocou mapy, že Štefánikovo lietadlo nepriletelo nad Bratislavu poškodené. Inak by nemohlo lietať hore - dolu nad Bratislavou a snažiť sa vyhnúť paľbe vojakov a nájsť miesto na pristátie. Ďalej Kautskému potvrdili technici poznajúci lietadlá značky Caproni, že rádiový drôt, ktorý mal kormidlo poškodiť a zablokovať, musel byť prestrelený, nemohol sa odtrhnúť sám nad Viedňou a poškodiť lietadlo. Teda veta, že mali pristáť vo Viedni sa viazala na streľbu z rôznych kútov Bratislavy znemožňujúcu pristátie lietadla a nie k poškodenému kormidlu, ktoré bolo poškodené následne až nad Bratislavou, lebo inak by Caproni nemohlo toľko manévrovať vo vzduchu, ako priznávali samotní svedkovia vyšetrovacej komisie.

No a nakoniec samotná komisia potvrdila známe vyjadrenia Michala Lechtu z Ivánky pri Dunaji, že na Štefánikove lietadlo sa zámerne nad Bratislavou strieľalo. A pravda je aj tá, že Vavro Šrobár ako minister pre správu Slovenska vedel, že 4. mája priletí Štefánik a aj napriek tomu odcestoval z Bratislavy a šiel do Skalice sadiť lipu, čo bol riadny nezmysel. Zjavne sa vyhýbal tomu, aby bol v Bratislave v deň, keď mal Štefánik zomrieť. Možno náš prvý slovenský kráľ. V každom prípade obeť. Čoho, to sa dá zistiť aspoň exhumáciou kostrových pozostatkov.

Rád by si aj ty prispel vlastnou tvorbou do rubriky Perom exiláka ? Neváhaj a daj o sebe vedieť!
Máš zaujímavý námet na príspevok? Sem s ním!
Napíš nám »
Súvisiace odkazy


Ďalšie články:
» všetky články » 


Reakcie čitateľov
MRS - L.Burian (5.5.2005 o 12:03)
MRS je rozporna osobnost ale vsetci sme prilis mali na to, aby sme tohto cloveka kritizovali, pretoze v tej rozpoltenej dobe, kde narodnosti neboli tak vyhranene ako teraz, kde ale zavratnou rychlostou dosiahol v roznych oblastiach nadpriemerne vysledky za kratku dobu svojich necelych 40 rokov zivota co dokazuju vysoke uznania, vyznamenania a vyznamne postavenie. V nepritomnosti ho vymenoval vtedajsi prezident TGM ministrom vojny, alebo lepsie povedane za ministra "zbytocnych veci"; toto ministerstvo nebolo nikdy obsadene, pretoze zapozicany francuzsky general a obcan ho nemohol nastupit, kvoli smrtelnej nehode a ako dokaz, ze sa jednalo o vymyslene ministerstvo, nebolo po jeho smrti ani len symbolicky funkcne. Ostal po nom mytos a monumentalny pamätnik, ktory sa ani komunisti neodvazili znicit. Mrtvy hrdina uz nikomu nezavadzia, ale bude sa pouzivat a vyuzivat k tomu, ako to bude ktorej dobe pasovat.
Osobne nesúhlasím s hodnotením MRS - D.Lukáč (7.5.2005 o 15:30)
Osobne nesúhlasím s hodnotením MRŠ v poznámke L.Buriana. Pre mňa MRŠ nie je (ani nikdy nebol) rozpornou osobnosťou, naopak, podľa mňa bol jedným z mála vtedajších Slovákov, ktorý mal jasnú víziu povojnového usporiadania Slovenska. To, čo po ňom ostalo, nie je mýtus, ale dokázané fakty. Preto nesúhlasím s názorom, že MRŠ sa bude používať a využívať k tomu, ako to bude ktorej dobe pasovať. Historická pravda je len jedna a nezávisí na na žiadnej dobe.
Dodatok - L.Burian (8.5.2005 o 18:37)
Moj ciel nebol vyvolat polemicku diskusiu; v prispevku nemam vela miesta na rozsiahly nazor, ale chcem dodat, ze mnohe detaily nie su zname, napr. Stefanikov cechoslovakizmus. S Masarykom bola jeho korespondencia v ceskoslovenskom jazyku. Bol väcsim cechoslovakistom ako Benes, alebo Jan Kollar... alebo aj ta vec, ako sa rozisiel zle s Benesom pri tom poslednom rozhovore sa blyskalo a hrmelo viacej ako nad Tatrami. Samozrejme nemozeme hodnotit co by bolo, keby bol dlhsie zil, ako by reagoval na vznik slovenskeho statu, alebo ako by sa staval k Hlinkovi, ci Tukovi? Pre slovensky stat bol moc evanjelicky a to netreba zanedbavat. Taktiez, aka by bola jeho uloha po II. svetovej vojne u komunistov, po znovuobnoveni republiky? Nedal by ho Klement Gotwald tiez obesit, ale potom by neostala po nom ani len mohyla na Bradle, nanajvys ak kus slucky v muzeu. ...
T.G.M.+M.R.S. = CS - Michal Bálik (9.5.2005 o 18:43)
M.R.Stefánik to dotiahol z Luteránov najdalej,možno aj pre to je dodnes mnohým ľudákom trňom v oku jeho snaha o čo najbližšiu spoluprácu Cechov a Slovákov. To,že písal dopisy v CS jazyku je v kontexte tej doby úplne v poriadku. Stačí si pozrieť jeho životopis a dá sa objektívne odpovedať na mnohé otázky,ako by sa zachoval v tej,či onej situácii. Pre mňa osobne je M.R.S. Osobnosť,ktorá sa dá spochybniť len veľmi ťažko.(tak ako napr.:Karel Kryl)
Hmmm Stefanik cechoslovakista nebol - Palo (10.5.2005 o 9:26)
To nie je pravda. Iste bol ovplyvneny svojim luteranstvom, slobodomurarstvom a studiami v Prahe. Ale nikdy nevyznaval cechoslovakizmus - cechmi vymyslenu teoriu o jednotnom ceskoslovenskom narode, resp. o neexistencii slovenskeho naroda.
M.R.S. = CS - Michal Bálik (10.5.2005 o 16:53)
Inž.Jozef Hanč,čsl.vice-konsul v New Yorku,rozprával mi,že pre našu revolučnú v Rusku Stefánik navrhoval,aby sa tá rada menovala len Ceská a nie Ceskoslovenská Národná Rada. Ale nerobil to z pohnútky,žeby chcel Slovákov utajiť,alebo neuznať,lež robil to z tej príčiny,že chcel Madarom dokázať takú Jednotu,že Slováci sú spokojní i pod českým menom proti nim bojovať. Ale s tým nesúhlasili druhí Slováci v Rusku a radili,aby meno stálo: Cesko-Slovenská Národná Rada. Takto Slováci budú s väčšou ochotou pracovať,i viacej dobrovoľníkov sa prihlási do čsl. légií. Madari takto zas budú vidieť,že tu sú i Slováci a nebudú môcť do sveta hovoriť,že to len Cesi proti nim bojujú. Teda i Stefánik na to meno pristal. zdroj: Andrew Paul Slabey New Jersey, U.S.A. -1934- M.R.Stefánik bol politicky vzato čechoslovák a ja som mu za to vdačný (rovnako ako K.Krylovi)
Hmm - Palo (13.5.2005 o 14:25)
ja som politicky Eskimakoslovak....:-)))) Cechoslovakizmus bol zvratenost. Slovensko bolo 70 rokov ceskou koloniou. Niet na co byt hrdy.
cechoslovakizmus - emil karol k (17.5.2005 o 0:27)
suhlasim v podstate s Palom. naco sa potrebujeme stykat s okolitymu statmi a narodami i so svetom cez Prahu. Vzajomnost na principe rovny s rovnym je OK. To maly cesky clovek dodnes neakceptoval. Ti inteligentnejsi nemaju s tym problem. Na Slovensku je stale dost ludi ktori by im utieraki zadky alebo liezli tam.
Ten nazov sa mi zda trochu zvrateny... - julius (17.5.2005 o 21:47)
Ten nazov sa mi zda trochu zvrateny...vychadzat so starou pesnickou,ze nam Cesi zabili Stefanika (co sa priamo nedokazalo) je prinajmensom v tejto dobe prihluple. V dobe, ked chyba akakolvek vizia slovanskeho zjednotenia v EU. Zjednotenia proti Bruselskym byrokratom a Putinovskemu neoimperialnemu Rusku, ktore si stale viac a viac narokuje svoj vplyv v Europe predovsetkym na Slovenku, kde ma silnu rezidenturu a privrzencov. Orientacia Polsko,Cesko,Slovenskej zaujmovej koalicie na USA by mohla byt tou viziou. Poucme sa z minulosti - Mnichovska zrada, 1948, 1968...
Re: Štvrtého mája - atentát na slovenského kráľa - julius (17.5.2005 o 21:57)
"Zvíťazíme, ak budeme my Česi a Slováci, vždycky po boku. Keď sa podarí niekomu nás rozdvojiť, potom bude s nami zle. V jednote je sila. Prvou zásadou nášho boja je jednota a svornosť. To si, bratia, pamätajme." to je znamy vyrok Stefanika. Keď sa podarí niekomu nás rozdvojiť, potom bude s nami zle. To teda bude!
poucme sa z minulosti - emil karol k (17.5.2005 o 22:52)
julius to ma akosi pomylene. Nehovorime, ze Cesi zabili Stefanika. Narody take veci nerobia. Stefanikove ideje sa nehodili socialisticky orientovanemu centru v Prahe ani Francuzom, snaziacim sa vyplnit vakuum po R-Uhorsku. Je fakt dolozeny aj rozbormi v prazskych archivoch, ze lietadlo bolo zostrelene a jeden z pilotov bol postreleny. Ked chceme byt bratia, nerozpravajme si rozpravky na udobrenie jeden druhemu. To nam nebrani aby sme bratmi boli. I s Poliakmi, s ktorymi sa Masaryk a Benes nikdy nechceli bratrit. Spojme sa v ramci dobra proti zlu a vyuzivaniu jeden druheho. Slovaci maju dnes omnoho lepsi vztah k Cechom ako naopak. A pravda o Stefanikovi moze len vycistit zbytky nedorozumeni z minulosti. Slovaci nepoznaju svoje dejiny, poznaju ich skreslene ako im ich skreslovali najprv Madari, potom Cesi a dnes este ini, co drzia v rukach tlac i elektronicke media.
Velmi pekne - lubomirka (18.5.2005 o 8:23)
Chcela by som o MRS pisat pracu do skoly a tak som si precitala vase prispevky, ktore ma zaujali. Dufam, ze postavu MRS zobrazim dobre.
odkaz lubomirke - emil karol k (18.5.2005 o 23:45)
lubomirka, ale aj iní, najma ti co maju pochybnosti o zivote a smrti MRS, rozhodne si precitajte knihu KAUZA STEFANIK. Prve vydanie sa vypredalo, ale MS dodala na trh dalsie dotlacky. 18.5.05
Julius julius, rozmyslaj - Palo (19.5.2005 o 9:37)
To co Stefanik povedal niekedy v roku 1917 , platilo vtedy a nie dnes. Slovaci v roku 1918 nemali svoju inteligenciu, ucitelov, vedcov atd.... Vznik I.CSR bol pre Slovakov v roku 1918 zachrana pred madarskou genocidou. Ale neplatilo to uz v roku 1938, ked Slovaci boli plnopravnym narodom, schopnym obhajit svoju existenciu a statnost. Co dokazali vznikom I. Slovenskej republiky v roku 1939. Nepdliehaj falosnym ceskym sentimentom. Slovaci preziju aj bez Cechov.
Palovi - Julius (19.5.2005 o 15:17)
To co Stefanik povedal plati teraz viac ako v r. 1917. To co tvrdis je demagogia - Slovaci aj v roku 1918 mali svoju inteligenciu (Stefanik bol podla teba co?), v r. 1938 neboli plnopravnym statom, hoci plnopravnym narodom boli uz davno pred rokom 1918. Nebyt milostivosti Hitlera nebola by ani Tisova republika. Nepodlieham ziadnym sentimentom iba v spojeni kulturne vyspelejsich narodov strednej Europy vidim zachranu Slovenska pred planmi chladneho a kruteho podplukovnika KGB Putina, ktory nevahal zorganizovat utok 11.sept.2001 na centra v USA. EU je absolutne neschopna mu celit. USA uz nieco pochopili. Putin je podcenovany ako kedysi Hitler. O par rokov sa nebudes stacit cudovat. Tkaze citaj, studuj a pouc sa z dejin.
Juliusovi - Palo (19.5.2005 o 16:34)
Eheh, julius, zasadne s tebou nesuhlasim. Kulturne vyspele narody v strednej Europe ? hehehehe kto ? Madari ? Dodnes placu pre Trianon a pestuju si svoje urazene velkopanske ego. Cesi ? Dodnes si pestuju nadradenost starsieho brata Poliaci ? Su na to ako my. Co sa tyka Putina. vela citas SME. Rusku sme hlboko ukradnuti. Este budeme s prosikom liezt do ruska, aby sme im mohli nieco predat a dostali ich plyn a ropu..... Ale pobavil si ma.
hehehe julius - Palo (19.5.2005 o 16:37)
a ten 11. september si kde vypriadol ? Utekaj s tym do CIA, mozno ta prijmu...hehehehehehehehe
Palo, kto sa smeje naposledy... - Julius (19.5.2005 o 18:09)
Napisal som kulturne vyspelejsie narody ako Rusko...Alebo ma chces presviedcat,ze rusky muzik a narod zbaveny inteligencie (Stalin, Breznev,Putin sa o to postarali...) je kulturnejsi ako narody strednej Europy? Argumentuj. Rusku nie sme ukradnuti! Prave naopak ma tu svoje geopoliticke zujmy a zivnu podu. Nakoniec su to Rusi,co su radi,ze predajavu predrazeny a nekvalitny tovar akym je ich ropa a plyn. Ich ekonomika je velmi slaba, pretoze vsetko zas futruju do armady a utekaju im mozgy. Takze si ma pobavil ty. Co sa tyka toho 11.septembra citaj pozorne pramene a pochopis komu to najviac posluzilo, ake ma Ruska spravodajska sluzba dlhe prsty v arabskom svete - Amici nikdy nepochopia Rusko a zmyslanie aparatcikov z Lublianky, ktora stoji pevne na svojich starych kadroch. Ale to by som chcel asi vela od teba aby si pochopil suvislosti.
hehehe julius - Palo (20.5.2005 o 9:18)
Na com frcis ? Ruska ekonomika sa po uderoch spachanych jelcinovskou ozranskou kamarilou spamatala. Rusko v predstihu splatilo vsetky uvery Svetovej banke. Za Putina dochadza k rozkvetu ruskej ekonomiky. Putin dava do laty nosatych oligarchov, ktori roky rozkradali rusku ekonomiku. Drzim palce Putinovi a bodaj by vladol v Rusku este aspon 20 rokov.
juliusovi a palovi - emil karol k (21.5.2005 o 2:50)
a kto organizuje a plati tzv. duhove revolucie v byvylych sovietskych statoch? -Gruzinsko, Ukrajina ... a teraz sa pracuje na Bielorusku a uzbekistane. Formalne to robia nevladne organizacia satelitnych statov ako je Sk, CR, ... CIA vzdy financovala prevraty vo svete (juz. Amerika, ...) prostrednictvom neziskovych organizacii. Toto nesuvisi s nametom tejto stranky , je to len poznamka na okraj
tiez poznamka na okraj - L.Burian (21.5.2005 o 11:30)
tato diskusia mi pripomina naladu na slovenskom kare. Ked si slovaci vypiju, zabudnu na mrtveho a diskutuju, tliachaju jedno cez druhe.
Niektore citáty M. R. Štefánika: - L.Burian (21.5.2005 o 11:56)
Niektore citáty M. R. Štefánika: "Veriť, milovať, pracovať." "Ja sa prebijem, lebo sa prebiť chcem." "Kto si myslí, že mu slobodu druhí vybojujú, ten jej nie je hoden." "Pravde veriť, pravdu žiť a pravdu brániť." "Prekážky treba rozbiť, a nie sa im poddávať." "Pre ľudí pevného predsavzatia a vytrvalosti niet nemožnosti."
Re: Štvrtého mája - atentát na slovenského kráľa - Julius (22.5.2005 o 16:44)
Stefanik by sa v hrobe obracal, keby videl ako sa Slovaci a Cesi rozdelili a vydali sa napospas Rusom a USA. Je to chyba Havla, Meciara a vsetkych, co im uverili. Toto nie je Stefanikov kar ale diskusia, kde sa snazim upozornit na nebezbecenstvo, ktore hrozi nejednotnym stredoeuropskym narodom.
Julius trepes - Palo (23.5.2005 o 7:07)
Cesky kolonializmus pre Slovakov znamenal hrozbu. A este vacsiu ako madarizacia.
este k cechoslovakizmu - earol (25.5.2005 o 2:16)
Ad Štefanik a slovenská otázka. MRŠ právom predpokladal, že čes. pol. činitelia budu charakterní a to čo v dohodách sľúbili a slávnostne podpísali aj dodržia. MRŠ mal možnosť zistiť po príchode z dialného východu do Paríža v marci 1919, že TGM a EB nebrali slovenskú vec vážne a preto hľadal možnosti ako zaistiť Slovensku zaručené práva v novm štáte…. Preto vyhľadal v Paríži US prezidenta W. Wilsona a u neho zakročoval proti ako usporiadanie republiky forsíroval Beneš a informoval Wilsona o pravej podstate vecí, čo potom Američan S. BONSAL zaznamenal takto: „ Generál Štefánik začiatkom r. 1919, v zastúpení slovenských organizácií, prišiel na mierovú konferenciu, aby tam prerokoval dohody, podpísané aj T.G.Masarykom v Pittsburgu, potom i vo Filadelfii. Gen. Štefánik pochyboval o tom, že sa dohoda uskutoční, potom ale keď si vypočul dôvody prezidenta Wilsona a plukovníka E.M.Househo proti tzv balkanizácii východnej Európy na malé štáty, prijal dôvody týmito slovami: Urobíme všetko možné, aby sme vyšli s Čechmi, ale vzhľadom na nešťastné skúsenosti s Prahou v minulosti, musíme túto dohodu považovať za manželstvo na skúšku a za nič trvalého.“ Ďalej S. Bonsal píše: „Beneš zachádza so Slovákmi ako s nižším národom, so Slovenskom ako s akýmsi odvislým štátom a nie ako rovný s Českom.“ Potom Bonsal píše o revízii mierovej zmluvy – a poukázal na odpis Paktu Spoločnosti národov – s význačným článkom 19 – na základe čoho bude Slovensko oprávnené – od zhromaždenia Spoločnosti národov – žiadať revíziu rozhodnutia …“ (Pozri Bonzalovo dielo potom uložené v archíve USA Kongresu: S. Bonsal: „SUITORS and SUPPLIANTS“
Karol - Julius (25.5.2005 o 19:54)
Ocenujem,ze niekto konecne vysiel s faktami. Karol, cital som Bonsalove zaznamy a mas skutocne pravdu, ze ceski politici tej doby, najma Benes, nehrali cistu hru so Slovakmi. Bolo to skutocne manzelstvo na skusku a to manzelstvo bolo uz spociatku odsudene na rozvod - (rozdielna historia, tremperament, nabozenstvo...) Avsak dovoli si upozornit, ze uz vtedy najma USA videli nebezpecenstvo v rozdrobeni sa strednej Europy, ktoru nie nahodou nazyvali "balkanizacia". Teraz, ked je Slovensko samostatne musi uvazovat statnicky a pokusit sa o vytvorenie pevneho bloku stredoeurobskych statov zastiteneho USA. Europska unia, ci NATO (ako dedici Mnichoskej zrady) nie su dostatocnou zarukou bezpecnosti strednej Europy. Rusky novodoby imperializmus je nebezpecnejsi ako rozne nase stredoeuropske nacionalizmy. Zvlast, ked struktury moci, armady, ci tajnej sluzby v Rusku zostali nemenne a ich operacie pokracuju. Len slepy to nevidi (Cecensko, Bielorusko, Irak, Iran, Al-Kaida, Syria, Srbsko)
Hmm Julius - Palo (26.5.2005 o 9:35)
Ty musis mat tazky zivot. V noci spavas dobre ? Nestrha ta zo spanku ? Nevstavas spoteny s busiacim srdcom ? hehehe Rusi sefuju Al Kaide ? V cecensku maju Rusi plnu legitimitu. Boj proti terorizmu je celosvetovy. keby si raz v zivote videl ziveho cecenca , tak by si Rusov pochopil. Cecenci vzdy, co ich zaznamenava historia - vrazdili, lupili, unasali ludi.
Rusi porazku neodpustaju! - Julius (26.5.2005 o 13:52)
Ano, keby som bol na Slovensku mal by som tazky spanok. Nikde nepisem,ze Rusi sefuju Al-Kaide, iba si pozorne vsimam a studujem komu sluzia jej akcie, ludi v pozadi, ktori maju kontakty z minulosti na Moskvu, no a ze nechytili jej vodcu nie je neschopnost USA, ale schopnost Moskvy skryvat ho na svojom uzemi.Ak sa naivne domnievas,ze Rusi sa uspokojili s rozpadom svojho imperia a odpustili to Americanom si na velkom omyle. Oni sa este nevzdali! Sleduj komu hlavne akcie Al-Kaidy najviac posluzili. Co sa tyka Cecenska, Rusi ho okupuju ako okupoval aj nas. Cecenci su ale vlastenci a nevzdali boj proti okupantom. My sme sa pred Rusmi posrali a teraz na to doplacame - najma moralne. Nie su to teroristi! To je prave vysledok operacie tajnej ruskej sluzby, ktora potrebovala utok na New York a Pentagon zosnovat tak, aby boli nepriatelmi a teroristami c. 1 islamski fundamentalisti a mohol sa zacat hon na islamskych teroristov. To si taky naivny,ze si myslis, ze taku velku operaciu ako bol 11.sept. mohli pripravit iba sami arabski teroristi?
Hehehehehehehehehehehehehehe Julius - Palo (26.5.2005 o 15:57)
Take dristy Julius uz som davno necital....:-))) hehehehehehehe mal by si pisat humoresky.
hehehehe - Palo (26.5.2005 o 16:01)
Ze cecenci vlastenci....:-))) Chod medzi nich a uvidis to vlastenectvo....:-)) Kradeze, lupeze, vrazdy a unosy.... Hehehe akurat Bina Ladina vyskolila a zasobovala zbranami CIA :-))) Boze dobry, Lulius, kolko mas rokov ? 18 ?
Palo - Julius (27.5.2005 o 12:59)
Palo ty mas preplachnutu hlavu a si ako papagaj. To ze Al-Kaidu vycvicili zasobovali amici je jasne, ale kedy? Cecenci su aziati ako Rusi a preto pouzivaju ich metody. Ale o tom tu nebola rec. Odkaz Stefanika, bojovnika proti bolsevikom je jasny. Ak slovaci nebudu drzat spolu a nedokazu spolupracovat s ostatnymi narodmi a statmi v kulturnom centre Europy tak bolsevik, co sa nevzdal je tu zas. Nie si ty bolsevik Palo?
JE MI TO VEľMI ľúTO - Jana Mičíková (27.5.2005 o 14:42)
Muselo to byť strašne hrozné. Neviem, čo by som robila ja, keby som vtedy žila. Ja by som asi na mieste skolabovala. Nepoznala som ho, ale určite to bol dobrý človek.
nazad k MRS - ekarol (27.5.2005 o 23:42)
Julius a Palo, hádate sa o niečom, o čom viete málo na to, aby ste mohli prísť na koreň veci a posúdiť kto má v spomínaných prevratoch viac prstov, Rusi, Američania či niekto ďalší. Vráťme sa k Štefánikovi. O ňom nás tiež učili a písali účelovo spústu vecí, ako to vyhovovalo istým záujmom. Kniha Kauza Štefanik od E.K.Kautskeho, vydaná koncom r. 2004 Maticou slovenskou a recenzovaná uznávanými historikmi, sa opiera o dokumenty z Masarykovho a Benešovho archívu z Prahy-Karlína, z britskej a americkej diplomatickej korešpodencie a z iných archívnych materiálov. Poskytuje dosť informácii k tomu, aby si čitatel mohol urobiť sám názor a neopakoval staré otrepané nepravdy, alebo na nich založené tvrdenia. O takých overených informáciách můžeme potom zasvätenejšie diskutovať k veci.
diskusia o MRS - ekkarol (30.5.2005 o 0:36)
Julius a Palo, hadate sa o niecom, o com viete malo na to, aby ste mohli prist na koren veci a posúdit kto ma v spominanych prevratoch viac prstov, Rusi, Americania ci niekto dalsí. Vratme sa k Stefánikovi. O nom nas tiez ucili a pisali ucelovo spustu vecí, ako to vyhovovalo istým záujmom. Kniha Kauza Stefanik od E.K.Kautskeho, vydaná koncom r. 2004 Maticou slovenskou obsahuje mnoho dokumentov z Masarykovho a Benesovho archívu z Prahy-Karlína, z britskej a americkej diplomatickej korespondencie a z inych archivnych materialov, ktore poskytuju dost materiálu na diskusiu k veci.
ekkarol - Julius (30.5.2005 o 1:40)
Asi mas pravdu, historiu treba posudzovat z odstupu, ale na druhej strane clovek by mal vediet vyuzit poznatky z historie v pritomnosti. Mne to nateraz vychadza tak, ze bolsevik, nacionalizmus a ine izmy maju pomaly navrch a Europa sa zas mota dokola. ale to uz nie je o Stefanikovi a historii, ale o realite okolo nas. Dnes Francuzi odmietli Europu ako mocnost v referende a mne to zavana novym Mnichovom. Stefanik sa zas v hrobe trochu obratil. Slovaci vsak len tak pasivne cakaju ze sa hromy blesky len tak same od seba stratia a oni oziju. Nakoniec, co ine aj mozu. Snad nevolit Fica. Ale tomu uz neverim ...Dobru noc.
Vsak ja sa nehadam - Palo (30.5.2005 o 8:44)
Ja iba juliusovi vysvetlujem, ze zije v omyle...:-)
Jasne! - Julius (30.5.2005 o 15:32)
A ja ho zas trochu provokujem svojimi uvahami, ale bolo to v ramci normy.
Po prečítaní knihy - Miro (21.7.2005 o 12:24)
Vážený pán ekkarol – pravdepodobne autor publikácie Kauza Štefánik (ktorú som si pred mesiacom kúpil) - oceňujem Vaše názory. Július pravdepodobne ste obeťou prosionistických médií, ktoré totalitne ovládajú Slovensko aj vďaka renegátom vo vláde - tak veľmi podobných na šrobárovcov z čias prvej ČSR. Skutočnosť je taká, že tieto finančné elity rozohrávali boľševizmus a dnes tzv. „boj proti terorizmu“ za jediným účelom a to je celosvetová (totalitná) moc. Pre tento jednoduchý fakt, nemôže byť odtajnený 39 kartón spisov o Štefánikovi vo Francúzku, po viac než 85-ich rokoch. Boľševizmus, revolúcie a vojny – sú nástrojom Svetovej Totalitnej Moci - parametre spoločnosti nastavujú finančné elity a nie spisovatelia, vedci, či umelci. Verejne činí ľudia sú zväčša kúpení... Skutočnou protiváhou v Európe môže byť jedine zjednotená kresťanská cirkev tj. suma katolíkov, gréko-katolíkov, pravoslávnych a evanjelikov tzv. „Celá Svätá Cirkev“, proti ktorej - ako celku - pôsobili a pôsobia nepriateľsky všetky relevantné režimy, ktoré sa v Európe vystriedali. Štefánik bol určite hlboko veriaci a čestný človek a preto rozpoznal aj omyl slobodomurárstva – čo ho stalo život. Jednoduchým dôkazom tohto tvrdenia môže byť aj to, že strojcovia Ústavy EÚ nechcú v nej mať zmienku o kultúrnom dedičstve kresťanstva v Európe aj napriek tomu, že sa o ňom môžete presvedčiť na každom kroku a v dušiach drvivej väčšiny Slovákov.
M. R. Štefánik - Čechoslovák (31.7.2005 o 8:44)
Milí přátelé! Ať tvrdíte, co chcete, kdyby nebylo Masarykovy, Benešovy a Štefánikovy akce, a kdyby nevznikla Československá republika, nebylo by dnes slovenského národa. Nikdo o Slovácích ve světě nevěděl a neví dosud. Za ČSR se konstituoval slovenský národ, za 1. ČSR se vybudovaly slovenské instituce, 40 tis. českých učitelů učilo slovenské děti slovensky ap., budoval se půmysl, železnice, cesty atd. Tak co povídáte, Slovensko dosud je ve válečném stavu např. s USA. Kdyby nebyla obnovena ČSR, Slovensko by bylo mezi poraženými státy hitlerovské koalice atd. Čtyři slovensští generálové obsazovali jižní Polsko, víme o slovenských fašistwch víc než si my- slíte. Slováci platili Hitlerovi 500 Sk za každého zlikvidovaného Žida, bylo těch chudáků 80.000, takže moc nepovídejte! Jedna slovenská stará žena v TV řekla: "Najlepšie bolo za Hitlerka!". Žádný slovenský národ neexistuje. To se vám všem jenom v noci zdá! Slováci, jak se jim říká, neměli nidkdy žádné dějiny, jsou to dějiny uherského státu. Můžete se rozčilovat, posratí drotári, jak chcete!
Cechoslovakovi - Vladislav (13.10.2005 o 10:31)
Vies k akemu narodu patríš český idiot???, hovoríš o čechoslovakoch, ja taky narod nepoznam,...No ale ani sa nečudujem, ved vy česi neviete, ani kde je vaša vlasť, este aj v hymne spievate kde domov muj, kde domov muj,...odkial si vzal cesky idiot vetu: "Slovensko dosud je ve válečném stavu např. s USA", asi Ti preskocilo. Dalsia skvela veta:"Žádný slovenský národ neexistuje". Skus mi to povedať do očí, ty špina česká. Ak Slovaci mali počas druhej sv. vojny SNP, tak vy ste sa hriali za pecou a rikali vtakoviny, tak ako to robite dodnes, ...idioti. No ake povstanie ste to mali, čo??? no žiadne, lebo ste posrati, nieco spraviť. Inak, ak Ti to mám ručne, stručne vysvetlit, kludne sa s tebou stretnem, napiš maila a zapišem Ti za uši kto je Slovak a kto paprda z poza Moravi. Rozumieš čurák??? Vladislav
Cechoslovakovy - Stano (7.11.2005 o 21:25)
Cechoslovak budem sa s tebou kulturne bavit, ziadne akcie Benesove a Masarykove neboli ani prinajmensom takeho rozsahu ako Stefanikove. Jedine Stefanik poznal tolko vplyvnych ludi vo svete jedine on dokazal vytvorit Cesko-Slovensku republiku a vy ako narod cesky by ste mu mali byt za to vdacny. Co sa tyka 2.sv vojny keby bol Benes silna osobnost ostatne staty by nepodpisali Mnichovsku dohodu a slovensko by sa neoddelilo. Tych Zidov bolo 55000 a nie 80000 a jedine my sme mali SNP a nie Cesi. Cesky narod je plny komunistov vid dnes v 48 roku na slovensku vyhrala demokraticka strana u vas komunisti!!! Slovakov ste zbedacovali cele tie roky, a spravili z nas polovyrobnu a agrarnu krajinu, a stale hovorite aky ste velki bratia. Prahu vam dal zrestaurovat Husak a teraz na neho nadavate. Nemate v novodobych delinach anie jednu velku osobnost, Masaryk, Benes- vrahovia, Havel? znicil u nas po revolucii zbrojarky priemysel, vyjadrovat sa nevie, jeho divadelne hry stoja za frfu ONICOM ZAMYSLITE SA nemate osobnosti ako my Stefanik, Dubcek ktorych pozna cely SVET! PS Bez Stefanika by neboli Slovaci.........ale ani ziadny Cesi!
Juliusovi_Protirusovi - Palo Ho (23.11.2005 o 17:33)
Mily Julius, likvidaciu dvojiciek si urobili Bushmani sami. Presne tak, ako Hitler dal podpali Reichstag a napadnut Gleiwitz, aby mal zamienku zacat 2. svetovu. Na dobitie sveta predsa potrebovali riadnu provokaciu a tak zorganizovali islamskych fanatikov (nic lahsieho - ked mas na to kopu penazi). Precitaj si knihu A. Lilienthala "Zionism" a potom sa Ti vyjasni, kto vymyslel komunizmus, fasizmus i takuto s prepacenim zapadnu demokraciu - po slovensky kastovny system. Rusi a ani Americania to urcite neboli. Co sa tyka MRŠ - napriek tolkemu oblbovaniu - narod dobre vedel, kto mu zavrazdil jedneho z najlepsich synov.
sme sa potrebovali - Michal (8.1.2006 o 7:00)
Po I.sv vojne tak ako slovaci potrebovali cechov proti madarom tak isto potrbovali cesi slovakov proti nemcom. V I.cs republike boli sudetonemci druhym najpocetnejsim narodom v republike tak preto T.G.M. preferoval jednotny cs. narod. Pravdou vsak je ze republiku uz zacal rozbijat pri svojom vzniku Benes a mozno aj T.G.M. svojim povyseneckym vztahom ku slovakom co sa samozrejme nepacilo M.R.S. a neskor Hlinkovi. Este k Benesovi - bol to si myslim slaboch co sa nevedel postavit na obranu svojej vlasti v r.1938 - vtedy by sme najviac potrebovali ludi ako M.R.S.
Stropkovská Stráž - SP-S (22.4.2006 o 12:04)
http://www.sp-s.wz.cz
reakcia na diskusiu - Gabriela (30.6.2006 o 18:47)
Zaujímavé názory ale konečne sa zamyslite nad postavou, o ktorej to celé je. Štefánik nech bol postava tak slovenských ako aj českých dejín tak si zaslúži rešpekt. On sa zaslúžil o vytváranie légií a práve on kontaktoval Masaryka a Beneša s vplyvnými ľuďmi. Takže akoby on tahal za ten silnejší koniec lana. A okrem iného. Prečo sa vždy spomína poradie Masaryk, Beneš, Štefánik? Zase Slovák na poslednom mieste. Ak aj zamýšľal vytvoriť zo Slovenska monarchiu tak by sa asi dlho neurdržala. Prečo? Lebo na začiatku 20. storočia sa končili dejiny takých monarchií ako Nemecko, Rusko, rakúsko - Uhorsko. Je možné aby to Slovensku ako monarchií vyšlo?
fuj - sissi (16.10.2006 o 15:41)
prave dneska sme sa ucili o M.R. Stefanikovi. Zomrel tak ze bol dusevne chory asi. Vraj bol gay.
Reakcia - amundsen (20.10.2006 o 22:41)
Na Štefánika strieľali, viem to od svojho starého otca, ktorému to povedal jeho otec, svedok tragédie lietadla Caproni. A krátko potom zaklopal u Štefánikovej mamy nejaký plačúci vojak, ktorý sa jej ospravedlňoval, že nevedeli na koho strieľajú... Ešte toľko, že boli aj pokusy totalitného režimu o likvidáciu mohyly na Bradle, mali na ňu lietadlami sypať nejakú látku, čo by mohylu rozpustila, alebo čo. A Štefánik nie je pochovaný priamo v tej tumbe, jeho telo sa nachádza približne v strede celej mohyly.
Atentat - M. Vido (25.10.2006 o 20:32)
Milan Rastislav Štefánik dostal T. G. Masaryka do politickych kruhov francuzka. Neskor tam dostal aj E. Beneša. Ako sa mu odvdacili? Poslali ho do ruska aby zbavil J. Duricha z funkcie predsedu. Ked tam prisiel zacala (zhodou okolnosti) ruska revolucia a Štefánikovi trvalo 7 mesiacov kym sa dostal domov. Za ten cas Masaryk a Benes vytvorili Československo ako republiku v ktorej nebola ani federacia spominana v Cleavlendskej dohode, dokonca ani autonomna oblast spominana v Pittsbugskej dohode (ktoru vytvoril Masaryk). A ked sa vracal domov plnit podradnu pracu ministra vojny (v case mieru) odrazu nanho zacnu strielat z Bratislavského Hradu a z Vajnorských kasarni. Mozno tomu neverite ale zda sa mi divne ze ked sa piloti dostali z Talianska do bratislavy, tak ze sa nedostali z Bratislavy na Vajnorske letisko a dopali az na vychodnu cast dnesneho letiska M. R. Štefánika.
sissi - M. Vido (25.10.2006 o 21:10)
a to pretoze bol dusevne chory tak mu havarovalo lietadlo? sak on ho neriadil... on bol len cestujuci... Rozhodne nebol gay pretoze sa zasnubil s talianskou markízou Giuliannou Benzoni
slovenské mýty - butrus (26.10.2006 o 20:18)
Nějak jsem se nedočetl jasného a přesvědčivého motivu, proč by se ho měl chtít někdo zbavit. Nešťastná náhoda zůstává pořád nejpravděpodobnější a mezi tu patří i sestřelení letadla omylem. Je známo, že vojska Bély Kuna si už na jižní Slovensko brousily zuby a v červnu 1919, tedy měsíc po Štefánikově smrti taky vyhlásily na jižním Slovensku Slovenskou republiku rad. A konečně Bratislava patřila k ČSR pouze několik měsíců, protože byla obsazena ČSvojskem teprve v lednu 1919. Takže situace byla značně neklidná. Každopádně pokud se chystal založit na Slovensku monarchii, tak můžete být rádi, že s ním to letadlo spadlo. Slovesnko se 2 miliony obyvatel a bez vybudovaných institucí by se bez pomoci Čechů dříve nebo později stalo součástí Uher, nehledě na to, že Poszóny (Bratislava) a Kassa (Košice) a celé současné jižní Slovensko by se nikdy součástí tehdejšího Slovenska nestaly.
Tvoja reakcia na článok
 Nadpis
 Meno E-mail 
Najnovšie články na Exil.sk
Najčítanejšie na Exil.sk

Horúce v "Komunite exilákov"

reklama